Orice versiune mai veche de TeamSpeak 3 va cere constant să actualizați, deoarece verificările sunt hardcodate, chiar dacă ștergeți update.exe sau îl blocați, tot va verifica actualizările. Ce trebuie să faceți este să mergeți la această cale:
Pe Windows: %WINDIR%/System32/drivers/etc
Pe Linux: /etc
Și găsiți un fișier numit hosts. Deschideți fișierul hosts.file și adăugați aceste linii:
127.0.0.1 versions.teamspeak.com
127.0.0.1 files.teamspeak-services.com
Așadar, de fiecare dată când TeamSpeak 3 verifică actualizări, va eșua, deoarece va verifica IP-ul local, în loc de domeniul principal. Deoarece serverul nu va fi localizat local, va eșua verificarea de fiecare dată. În cazul în care totuși doriți să actualizați TeamSpeak 3, atunci ștergeți aceste linii sau descărcați noul client și actualizați manual. (Rețineți că ultima versiune de TeamSpeak 3 v. 3.6.2 este compatibilă doar cu Windows 7 și mai nou, deci nu este compatibilă cu acest server)
Notă: Pentru sisteme ca Windows XP/Vista, ar putea necesita acces în Safe mode, înainte de orice modificare a fișierului hosts.file.
Un server foarte bun pentru a conecta calculatoare vechi, cum ar fi Windows XP, și a le aduce din nou în funcțiune. Comunitatea este foarte prietenoasă și arhivează skinuri vechi, pluginuri, pachete de sunet, fundaluri și cam tot ce ține de TeamSpeak 3. TeamSpeak Classic, TeamSpeak 2 și Ventrilo sunt, de asemenea, opțiuni pentru a te conecta, în funcție de mașina pe care o folosești.
Deci, în rezumat, este singurul server la care te poți conecta cu ușurință pe aproape orice mașină veche și telefon existent :)